Saturday, August 25, 2007

kedveskéim...


ez a blog a http://maitre.blog.hu/ cimen folytatódik magyarul! Csak kattints a linkre. Itt sem szűnünk meg csak átváltunk angolra más irásokkal de ugyanebben a témában. bye...

Tuesday, August 21, 2007

Kulináris karriert keresel? - 2. rész

Ugyan volt néhány "mesterségem" itt-ott, tulajdonképpen az utolsó tizenegy évet éttermekben dolgoztam. Kulináris végzettség nélkül léptem a szakmába, egy 3 hetes gyorstalpalóval a hátam mögött ami előtt két tányért csak két kézben tudtam megfogni...
Az iskolám a mélyviz lett.

Figyeltem a profikat, hallgattam, millió kérdést tettem fel, mindent elolvastam amire a kezem rátehettem, ott voltam a mentoraim körül. Korán érkeztem és későig maradtam, a legkeményebben dolgoztam. Mert a legjobb akartam lenni. Nem vitattam a túlórát, vagy ha kevés volt a pénz. Nem vitattam ha kihasználtak (ha idegen vagy egy országban ezt egyébként is el kell fogadnod), nem adtam fel mert óriási volt a verseny és sok volt a rivális, nem pletykáltam a flörtökből előrejutókról. Nem bántott hogy mások csaltak ha más nem figyelt, és az sem a ha testem nyögött vagy megálljt kiáltott, az sem hogy nem volt szabadnap vagy vakáció. Az sem hogy egy napfényes államban sem volt időm lebarnulni, és az sem ha negativ kollegák vettek körül. Csak a legjobb akartam lenni.

Besétáltam a szakmába és megtanultam. Minden hibát elkövettem amit először mind elkövetünk. Hogy a fülöp szigeteki szakácsok a hátad mögött aládtesznek, mig a szemedbe mondják: my friend. Hogy a partneredet annyira nem érdekli hogy akár súlyos balesetet is szenvedhetsz tőle. És hogy a főszakácsok nagyon agresszivak tudnak lenni és mindig megússzák, akkor is ha nincs igazuk. Azt is hogy a saját dolgoddal törődni okos dolog.
És hogy legjobb pincérnek vagy szakácsnak lenni félhomályba kerül amikor egy éttermet kell organizálni.

Soha nem felejtem el az embereket akiktől tanultam. Főpincérek, étteremvezetők, főszakácsok és hotel igazgatók akik a szárnyaik alá vettek, kapcsolatban maradtunk. Jó benyomást tettek. Akkor is inspirálták a többit amikor az a lett volna a legkisebb gondjuk.

Persze ez a szakma is jobban fekszik a fiataloknak. Aki fürge. Aki csillagvadász. Aki gyorsan tanul.

Vagy akiben őrülten ég a vágy. Ne feledd: a pénz kevés, a napok hosszúak, és a kihasználtsági ráta az egekbe szökik tehát: VALAMI KELL HOGY HAJTSON!
Valami, ami nem lesz ott amikor az érzelmeidet mikroszkóp alá veted. A vágy nem mérhető. Megnézted már a szótárban?
Azt jelenti: gyötrelem.



A "földalatti mozgalom" miatt a pályán, az állás interjúk is egy kicsit letérnek a megszokott ösvényről. A máshol szokásos leülünk-beszélünk-kérdésekre válaszolunk-szépen felöltözünk-jól hangzunk-hazudunk a múltunkról-felfújjuk a mellünket stilus hálistennek ritka. Néha az egész csak öt perc, néha egy hónapig nyúznak.

A beszélgetés? Többnyire arról szól hogyan válaszolsz a kérdésekre. Tudod-e a zsargont? "Lefikázod"-e az előző főnöködet, éttermedet? Rájössz-e hogy aki az interjút tartja ismeri az összes embert akinek dolgoztál? És le is feküdt velük...
A főszakács nyuzza a leendő szakácsot, az étteremvezető pedig a leendő pincért. Ha pedig az első pozicióba jelentkezel akkor bonyolódik igazán...

Tuesday, August 7, 2007

Étteremajánló - AQUI ESTA COCO - katt ide

Ha Santiago de Chile fele visz az utad hát ki ne hagyd... A cimre kattintva jutsz a weboldalra. Kiváló hal és tenger gyümölcsei választék chilei borokkal társitva. 30 éves családi vállalkozás a nemzetközi gasztronómia csúcsán szivvel lélekkel! Ma Santiago egyik legnépszerűbb étterme, asztalfoglalás nélkül ne is próbálkozz.

Wednesday, July 25, 2007

Kulináris Karriert Keresel? - 1. rész


Gyakran felteszik a kérdést - egyébként szeretjük a kérdéseket, a kérdések segitenek merni a tudás kútjából - hogyan lehet valaki chef vagy "főúr" egy étteremben. Hát például igy:
először is keress egy főzőiskolát és tanuld meg az alapokat. Aztán közelitsd meg A Konyhát. Ajánld fel hogy ingyen dolgozol nekik, talán heti egy napot vagy kettőt, tőled függ hogy mennyit engedhetsz meg magadnak. Nem hinném hogy bárki is visszautasitaná az ingyen munkaerőt!

Miért kell ez? Jó konyhák szeretnek olyan embereket felvenni akiket ismernek. Ha látják hogy komolyan érdekel előbb utóbb - de inkább előbb - fel fognak venni. És persze kezdd a legalján, minden (jó) chef vagy maitre d' ott kezdi.

Akik kulináris intézetekben végeznek nem főszakácsok és étteremvezetők, hanem szakácsok és pincérek. Ahhoz hogy erre a szintre fejlődj 6-10 évre lesz szükség. Ha az ételek szerelmese vagy, ha őszintén az vagy akkor meglesz hozzá az erőd. De először ez kell meglegyen: a vágy, a szenvedély.

És olvass sokat! Amennyit csak tudsz, kezdetnek ajánlanám a Food Lovers Companion és Larousse Gastronomique valamint magyarul a Hozzávalók - főzési alapanyagok nagykönyve és Szeleczky Arnold - Gasztronómiai fogalomtár cimű könyveket. Fizess elő magazinokra - Food & Wine, Saveur (különösen izgalmasnak találom), Gourmet, Martha Stewart Living stb. Különösen könnyű dolgod van most, mert legalább annyi könyv van a piacon mintahány szakács.

És aztán pedig egyél! Kostólj meg mindent, és soha ne menj el egy piac mellett!

Minél tanultabb vagy annál gyorsabban fejlődsz majd a konyhában-étteremben.

Most hogy az élet egy büfé, te mit veszel el róla?


Hacsak nem másik bolygón élsz, akkor tudod hogy világméretű elhizással állunk szemben. Globálisan csaknem 1 billió felnőtt túlsúlyos, belőlük háromszázmillió pedig elhizott.
Az új generáció pedig már túlsúlyosan nevelve egészségügyi rizikók hosszú listáját visz a felnőtt korba. Szép kis örökség ugye?

Wednesday, July 18, 2007

Morzsák az asztalunkról

A napjainkban használatos étlap őse 178O-ban született Franciaországban, XVI. Lajos udvarában kényszerűségből, mivel a Francia államháztartás kimerült. Hazánkban a legrégebbi étlap Taraffa Márkus Mihály vendéglős hagyatékában van 1834-ből.

GEORGE BENSON & AL JARREAU

PAPP LÁSZLÓ SPORTARÉNA, JÚLIUS 17

Tuesday, January 30, 2007

Mit teszel, ha valaki nagyon irritál vonaton/repülőn/buszon és épp melletted ül?


- Nos, szépen vedd elő a laptopod, nyisd ki, fordítsd úgy, hogy az illető

biztosan lássa a képernyőt.

- Csukd be a szemed, arcod fordítsd mereven az ég felé.

- Kattints a linkre: http://www.thecleverest.com/countdown.swf

A hatás garantált!

Thursday, January 25, 2007

És a szakértő előszava...

Évtizedekig én és sok más diéta-gyakorló és egészségügyi szakember próbált lelkesedést teremteni a jó étkezési szokásokért, megfelelő ételválasztásért és az egészséges táplálkozásért. Talán az utóbbi időkig ez meg sem történt, amikor is a hirtelen népszerűség egyidejűleg kiélezte a gyógyitás és a közvélemény figyelmét. Jónéhány orvos, mint például Dr. Robert Atkins és kutató mint Dr. David Jenkins gyakorol, publikál és erősen javall étrendi változásokat. Továbbá javasolják a zsirmentesség dogma feladását, ami nemzeteket mozgósitott tévesen, és a szénhidrát-beviteli szokásokat változtatta meg.
Az alapvető ötlet az, hogy a szénhidrátoknak befolyása van az egészségünkre és súlyunkra. Ezt tonnányi irodalom támogatja.
A tudományos társadalom ma fontosnak tartja, hogy tudassa a szénhidrátok hatását a metabolikus funkciókra és pszichológiai (igen!) hatását a testre. Számos tanulmány taglalja az ételek glikémiás hatását a vércukor- és inzulinszintre.
A különböző glikémiás szintű ételek különbségeket mutatnak az anyagcsere funkciókban.
Meg kell jegyezni, hogy az egyre több kutatástól függetlenül a orvosi közösségek jelentős része még mindig nem fogadja el a megkülönböztető ételválasztás koncepcióját. A téma még mindig fejődik.
Az egészséges étkezés persze nem csak klinikai kutatásokra alapul. A test alapmechanizmusai és reakciói az ételre ennél bonyolultabbak és összetettebbek. A laboratóriumi eredményeket a valódi élet tapasztalataival kell összevetni. Nem eszünk ételeket elszigetelt körülmények között. A tanulmányok általában nem tipikusan azt veszik figyelembe ha valaki gyorsan bekap valamit, vagy leül egy étkezésre. Ezért ételek hatásának tanulmányozása nagy kihivás.
Tehát a glikémiás index egy könnyen elérhető rendszer ami megengedi hogy a saját megközelitését tanulmányozza és kialakitsa a korszerű étkezéshez.
Nyilvánvaló, hogy az elmúlt néhány évtizedben tévedtünk étkezési gyakorlatainkban. Itt lenne az idő, hogy teszteljük a további tanácsokat és megfigyeljük az eredményeket. Talán nagyon meglepődik majd az eredményen.

Abby S. Bloch, PhD, RD
Nutrition Consultant, NYC
Vice President, Programmes and Research
The Robert C. Atkins Foundation

Sunday, January 21, 2007


Tegeződjünk!!!

És még csak annyit a bevezetőhöz...

hogy egyszerű, könnyen emészthető információt nyújtok minden szemszögből vizsgálva. Mi játszódik le bennünk, ennek függvényében hogyan alakitsuk tudatosan az étrendünket. Receptek, linkek és ami számomra a legizgalmasabb: az adott étel, összetevő hogyan kerül el az asztalunkig...
Kérem ne habozzon észrevételeit, felvetéseit továbbitani!

Saturday, January 20, 2007

A GLIKÉMIÁS INDEX


A világ még mindig szénhidrát ellenes lázban ég, de valóban minden szénhidrát rossz? Mi a helyzet a rostokkal, antioxidánsokkal és egyéb egészséges tápanyaggal amiket a magvakban, gyümölcsökben vagy zöldségekben találunk?

1981-ben ötlötték ki a glikémiás indexet vagy G.I.-t ami segit eloszlatni a szénhidrátokkal kapcsolatos félreértéseket az élelmiszerek besorolásával, attól függően hogy milyen hatással vannak a vércukorszintre. Magas G.I. tartalmú ételek hirtelen vércukorszint emelkedést eredményeznek aminek elsődleges szerepe van az inzulin szint rombolásában, étvágyunkban és zsirtárolási képességünkben. Ha Önnek bármelyikkel problémája van, akkor a glikémiás index megértése az első, létfontosságú lépés.

Célom, hogy megértessem hogyan használja a glikémiás indexet az egészségesebb táplálkozás segitéséhez. Tudatos felfogás, életmód amiről szó lesz. Ez az életmód számos betegség esélyét csökkenti, optimális egészséget biztosit függetlenül a korától. Soha nem késő változtatni!