Wednesday, July 25, 2007
Kulináris Karriert Keresel? - 1. rész
Gyakran felteszik a kérdést - egyébként szeretjük a kérdéseket, a kérdések segitenek merni a tudás kútjából - hogyan lehet valaki chef vagy "főúr" egy étteremben. Hát például igy:
először is keress egy főzőiskolát és tanuld meg az alapokat. Aztán közelitsd meg A Konyhát. Ajánld fel hogy ingyen dolgozol nekik, talán heti egy napot vagy kettőt, tőled függ hogy mennyit engedhetsz meg magadnak. Nem hinném hogy bárki is visszautasitaná az ingyen munkaerőt!
Miért kell ez? Jó konyhák szeretnek olyan embereket felvenni akiket ismernek. Ha látják hogy komolyan érdekel előbb utóbb - de inkább előbb - fel fognak venni. És persze kezdd a legalján, minden (jó) chef vagy maitre d' ott kezdi.
Akik kulináris intézetekben végeznek nem főszakácsok és étteremvezetők, hanem szakácsok és pincérek. Ahhoz hogy erre a szintre fejlődj 6-10 évre lesz szükség. Ha az ételek szerelmese vagy, ha őszintén az vagy akkor meglesz hozzá az erőd. De először ez kell meglegyen: a vágy, a szenvedély.
És olvass sokat! Amennyit csak tudsz, kezdetnek ajánlanám a Food Lovers Companion és Larousse Gastronomique valamint magyarul a Hozzávalók - főzési alapanyagok nagykönyve és Szeleczky Arnold - Gasztronómiai fogalomtár cimű könyveket. Fizess elő magazinokra - Food & Wine, Saveur (különösen izgalmasnak találom), Gourmet, Martha Stewart Living stb. Különösen könnyű dolgod van most, mert legalább annyi könyv van a piacon mintahány szakács.
És aztán pedig egyél! Kostólj meg mindent, és soha ne menj el egy piac mellett!
Minél tanultabb vagy annál gyorsabban fejlődsz majd a konyhában-étteremben.
Labels:
chef,
food and wine,
food lovers,
gourmet,
maitre d',
Martha Stewart,
saveur
Most hogy az élet egy büfé, te mit veszel el róla?
Hacsak nem másik bolygón élsz, akkor tudod hogy világméretű elhizással állunk szemben. Globálisan csaknem 1 billió felnőtt túlsúlyos, belőlük háromszázmillió pedig elhizott.
Az új generáció pedig már túlsúlyosan nevelve egészségügyi rizikók hosszú listáját visz a felnőtt korba. Szép kis örökség ugye?
Az új generáció pedig már túlsúlyosan nevelve egészségügyi rizikók hosszú listáját visz a felnőtt korba. Szép kis örökség ugye?
Wednesday, July 18, 2007
Morzsák az asztalunkról
A napjainkban használatos étlap őse 178O-ban született Franciaországban, XVI. Lajos udvarában kényszerűségből, mivel a Francia államháztartás kimerült. Hazánkban a legrégebbi étlap Taraffa Márkus Mihály vendéglős hagyatékában van 1834-ből.
Subscribe to:
Posts (Atom)